هر آنچه باید ورزشکاران از مصرف قهوه در بدن‌سازی بدانند

آیا تا به حال به ارتباط بین مصرف قهوه در بدن‌سازی و همچنین میزان سوخت‌وساز بدن و مضرات و مزایای آن توجه کرده‌اید؟ احتمالاً شما نیز اخبار و موضوعات ضد و نقیض بسیاری را از افراد مختلف در خصوص اینکه قهوه می‌تواند برای افراد ورزشکار مفید و یا مضر باشد، شنیده‌اید. این موارد و موضوعات به نحوی می‌توانند فرد را دچار سردرگمی کرده و به او اجازه ندهند تا درست تصمیم بگیرد. در طول این مقاله قصد داریم تا مزیت‌ها و معایب مصرف قهوه در بدن‌سازی، انواع قهوه‌ای که می‌توانید استفاده کنید و همچنین بهترین زمان مصرف قهوه در بدن‌سازی و برای افراد ورزشکار را به طور کامل شرح و تفسیر کنیم و جای بروز هیچ گونه سؤالی را برای شما باقی نگذاریم؛ بنابراین در صورتی که شما هم جز افراد ورزشکار هستید، بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کرده و با خواندن ان اطلاعات کامل، جدید و مفیدی را به دست آورید.

لیست عناوین این مطلب پنهان

انواع قهوه های مفید برای ورزشکاران

ابتدا با این موضوع شروع می‌کنیم که انواع قهوه مفید برای ورزشکاران شامل چه مواردی می‌شود و در صورت استفاده از کدام یک از این قهوه‌ها می‌توانید چه مزیت‌هایی را برای بدن خود فراهم کنید. برای آن‌که بتوانیم بفهمیم چه نوع قهوه‌ای برای ما می‌تواند مفید باشد، بهتر است ابتدا چند نکته را به شما گوشزد کنیم.

اولین نکته آن است که مقدار کافئین مصرفی بدن پیش از آن‌که ورزش خود را شروع کنید، باید حدود ۴ الی ۵ میلی‌گرم در ازای هر یک کیلوگرم وزن شما باشد. در واقع اگر شما ۷۰ کیلوگرم هستید، باید چیزی حدود ۳۵۰ میلی‌گرم کافئین را پیش از شروع تمرین ورزشی خود دریافت کنید.

کافئین

نکته مهم بعدی آن است که نباید پس از تمرین به مصرف قهوه بپردازید، زیرا این کار مضرات زیادی دارد. شما پس از انجام تمرینات خود نیاز دارید که وعده غذایی کامل و غنی را دریافت کنید که بدنتان امکان عضله سازی داشته باشد. این در حالی است که اگر به مصرف قهوه بپردازید، کاری کرده‌اید که بدنتان به طور کلی عضله سازی نکند و حتی ممکن است عضلات کنونی شما را نیز تحلیل ببرد. در قسمت‌های بعدی به این موضوع بیشتر اشاره خواهیم کرد.

یکی از بهترین قهوه‌هایی که می‌توانید خودتان هم آن را تهیه کنید، در واقع نوعی قهوه ترکیبی است. این قهوه ترکیبی چیزی حدود ۹۰ درصد قهوه روبوستا و ۱۰ درصد قهوه عربیکا دارد. این قهوه ترکیبی هم از رست مناسبی برخوردار است و هم مقدار کافئینی که در آن وجود دارد، بسیار زیاد خواهد بود. برای آن‌که بهتر بتوانید ویژگی‌های این دو نوع قهوه را تشخیص دهید، مطالبی را در ادامه ذکر می‌کنیم.

قهوه روبوستا و عربیکا

اولین سؤال آن است که ماهیت این قهوه چیست؟ گیاه قهوه را به طور کلی به دو نوع گیاه عربیکا و کانفوراً طبقه‌بندی می‌کنند. قهوه روبوستا از دانه‌های گیاه کانفوراً به وجود می‌آید. اگر بخواهیم طعم کلی این قهوه را در مقایسه با قهوه عربیکا بیان کنیم، باید بگوییم که این مدل از قهوه‌ها دارای طعمی تلخ‌تر و همچنین اسیدیته پایین‌تر هستند. به طور کلی نیز از قهوه روبوستا برای تهیه نوشیدنی‌هایی همچون اسپرسو‌ها، لاته و کاپوچینو استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های کلی قهوه روبوستا و عربیکا

در مورد ویژگی‌های کلی این نوع از قهوه می‌توان گفت که درختان آن نسبت به درختان گیاه عربیکا بسیار مقاوم‌تر هستند و در ارتفاعات پایین‌تری نیز نسبت به سطح دریا رشد می‌کنند. همین موضوع سبب می‌شود تا کشت و برداشت این قهوه ساده‌تر شود و کشاورزان بتوانند مقدار و حجم بیشتری از آن‌ها را کشت دهند. در ضمن این قهوه به دلیل آن‌که به مقدار فراوان‌تری وجود دارد، قیمت ارزان‌تری نیز نسبت به قهوه عربیکا دارد.

قهوه روبوستا و عربیکا

تفاوت‌های موجود بین دانه قهوه روبوستا و عربیکا

معمولاً طرفداران هر کدام از این قهوه‌ها یکی از این دو مورد را ترجیح می‌دهند. این موضوع می‌تواند برای افرادی که اطلاعات زیادی در خصوص هیچ کدام از این مدل قهوه‌ها ندارند، کمی گیج‌کننده و مشکل باشد؛ اما می‌توانیم بررسی تفاوت‌ها را از شکل ظاهری دانه‌های این دو مدل قهوه درک کنیم.

از نظر شکل ظاهری، دانه‌های قهوه عربیکا نسبت به دانه‌های قهوه روبوستا کمی بیضی شکل‌تر هستند، در قسمت مرکزی چین و چروک‌های بیشتری دارند و رنگشان نیز تیره‌تر می‌باشد. یکی دیگر از تفاوت‌های بین دانه‌های قهوه روبوستا و عربیکا در آن است که دانه‌های قهوه روبوستا نسبت به عربیکا در برابر شرایط آب و هوایی، نوسانات دمایی و همچنین افت‌ها و حشرات، بسیار مقاوم‌تر است و نیاز ندارند تا حتماً در ارتفاعات رشد پیدا کنند.

طعم این دو قهوه نیز دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر می‌باشد. دانه‌های قهوه روبوستا تلخ‌تر هستند و میزان اسیدیته بیشتری دارند، این در حالی است که دانه‌های قهوه عربیکا شیرین‌تر بوده و طیف گسترده‌تری از طعم‌ها را در خود جای داده‌اند.

طعم دانه‌های قهوه روبوستا و عربیکا

مسلماً برای افرادی که طعم این نوع از قهوه را امتحان نکرده‌اند و در حال حاضر نیز کنجکاو هستند تا در مورد این قهوه‌ها بیشتر بدانند، اطلاع از طعم دانه‌های این قهوه می‌تواند بسیار مهم باشد. معمولاً از قهوه‌های روبوستا برای درست کردن قهوه‌ اسپرسو استفاده می‌کنند و همین موضوع نشان می‌دهد که این قهوه‌ها دارای طعم تلخی هستند. در صورتی که قهوه را تفت دهند، طعم بسیار خوبی پس از دم کردن آن به دست خواهید آورد.

این مدل از قهوه کلروژنیک است و کافئین بسیار زیادی دارد که می‌تواند بر روی طعم ان بسیار مؤثر باشد. قهوه‌های روبوستا نیز همچون قهوه‌های عربیکا دارای طعم شکلاتی هستند، اما در عین حال به اندازه دانه‌های عربیکا تیره رنگ نیستند. همان طور که گفته شد از این قهوه‌ها در تولید اسپرسو استفاده می‌شود، اما این استفاده به چه شکلی است؟ معمولاً از قهوه روبوستا برای ایجاد کرم یا فوم غلیظ بر روی اسپرسو استفاده می‌شود و این موضوع به آن دلیل است که کافئین روبوستا بیشتر از عربیکا است. معمولاً اگر جز آن دسته از افرادی باشید که نسبت به کافئین علاقه نشان می‌دهید، به‌احتمال زیاد مصرف این قهوه در ابتدای روز و یا در هنگام بعدازظهر می‌تواند انتخاب بسیار خوبی برای شما باشد.

مزیت‌های مصرف قهوه در بدن‌سازی

مزیت‌های مصرف قهوه در بدن‌سازی

مصرف قهوه در بدن‌سازی می‌تواند مزیت‌های مختلفی را با خود به همراه داشته باشد. این مزیت‌ها شامل موارد مختلفی می‌شوند که هر کدام از آن‌ها را به صورت کامل و جامع در ادامه برایتان توضیح می‌دهیم تا بتوانید هرچه بهتر و بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

افزایش متابولیسم

اولین موردی که می‌توان عنوان کرد مربوط به افزایش متابولیسم شما است. هر قدر میزان سوخت‌وساز و یا همان متابولیسم بدن بیشتر باشد، چربی سوزی نیز بالاتر رفته و مسلماً نتایج بهتری را از انجام حرکات بدن‌سازی و ورزش کردن خود دریافت خواهید کرد.

کاهش میزان درد و افزایش استقامت ماهیچه‌ها

مورد بعدی در خصوص کاهش دادن میزان درد و همچنین بالا رفتن میزان استقامت ماهیچه‌ها است. این موضوع به طور عملی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است. اگر یک ساعت پیش از شروع تمرینات ورزشی خود، ۲ الی ۳ فنجان قهوه بنوشید، می‌توانید درد‌های عضلانی خود را تا حدود ۴۸ الی ۵۰ درصد کاهش دهید.

مسلماً هر قدر درد کمتری را در ماهیچه‌ها و عضلات خود حس کنید، می‌توانید هم ست‌های تمرینات خود را افزایش دهید و هم آن‌که وزنه‌های سنگین‌تری را بلند کنید که نشان دهنده بهبود استقامت بدنی شما است.

بهبود عملکرد ورزشی

مورد بعدی در خصوص بهبود عملکرد ورزشی است. معمولاً با مصرف کافئین می‌توانید عملکرد ورزشی خود را تا حدود ۱۱ درصد افزایش دهید که در نتیجه افزایش انرژی و همچنین بالا بردن سطح هیجانات شما خواهد بود.

کاهش استرس

در صورتی که به اندازه کافی از قهوه استفاده کنید، میزان استرس شما بسیار کم خواهد شد و این موضوع می‌تواند به بهبود عملکرد ورزشی شما کمک شایانی کند.

حفظ عضلات ماهیچه‌ای

در طول بدن‌سازی و ورزش‌های حرفه‌ای که انجام می‌شود، اولین اصل مربوط به حفظ ماهیچه‌های فعلی فرد و سپس ماهیچه‌سازی‌های جدید است. در خصوص حفظ عضلات باید بدانید که قهوه باعث ایجاد یک مکانیسم در ذهن شما با نام عامل رشد می‌شود. فاکتور رشد در واقع نوعی هورمون است که در مغز آزاد شده و سبب می‌شود تا بدن به عضله سازی بپردازد و یا حجم عضلات را افزایش دهد.

بهبود عملکرد ذهن

فاکتور رشدی که برای حفظ عضلات مفید است، بر روی سلول‌های بنیادین مغز نیز اثر گذاشته و کاری می‌کند تا نورون‌های جدیدی به سلول‌های مغزی شما اضافه شود. این موضوع یعنی افزایش تعداد نورون‌ها می‌تواند عملکرد مغزی شما را بهبود بخشد. در واقع ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین می‌تواند تا ۲۴ ساعت، نحوه عملکرد ذهنی شما را افزایش داده و ارتقا بخشد.

برقراری ارتباط بهتر بین مغز و بدن

قهوه به دلیل کافئین و همچنین دیگر موادی که دارد، می‌تواند سبب شود تا ارتباط بین ماهیچه‌ها و عضلات شما با مغز بیشتر شود و در واقع بر روی عملکرد بهتر انقباضات ایزوتونیک و ایزومتریک شما تأثیر خواهد داشت.

چربی سوزی و حفظ عضله

همان طور که گفته شد، یکی از اهداف ورزش کردن این است که حجم و سایز عضلات فعلی فرد حفظ شود، چربی‌ها سوزانده شوند و در عین حال نیز عضلات حجم بیشتری بگیرند. در صورتی که از قهوه به‌درستی و به مقدار کافی استفاده کنید، می‌توانید این مورد را نیز تجربه کنید. فرایند تجزیه چربی‌های بدن که با نام لیپولیز شناخته می‌شود، برای چربی سوزی و همچنین افزایش انرژی در دسترس برای سلول‌های بدن شما بسیار مفید است. معمولاً کافئین موجود در قهوه می‌تواند این فرایند را تسریع کند و در عین حال نیز کاری کند که توده عضلانی شما حفظ شود.

آنتی اکسیدان

آنتی‌اکسیدان‌ها به موادی گفته می‌شوند که می‌توانند برای بدن انسان بسیار مفید باشند. قهوه یکی از موادی است که آنتی‌اکسیدان‌های بسیار زیادی دارد و با خوردن یک فنجان قهوه، بدن شما می‌تواند آنتی اکسیدان زیادی را دریافت کند.

افزایش توان بدنی

مورد بعدی که می‌توانید جز مزیت‌های نوشیدن قهوه در نظر بگیرید، مربوط به آن می‌شود که توان بدنی فرد با خوردن قهوه افزایش پیدا می‌کند. مسلماً افزایش توان بدنی می‌تواند سبب عملکرد بهتر در ورزش شود و به همین دلیل است که مصرف قهوه در بدن‌سازی بسیار توصیه می‌شود.

افزایش هورمون‌های مفید

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که مصرف قهوه در بدن‌سازی می‌تواند برای شما به ارمغان بیاورد، مربوط به آزاد شدن هورمون‌هایی همچون اپی نفرین و یا آدرنالین در خون می‌شود. این هورمون‌ها معمولاً سبب افزایش فشارخون و همچنین بالا رفتن میزان هیجانات فردی می‌گردند. بالا رفتن آدرنالین خون می‌تواند سبب آن شود که چربی سوزی بیشتری در بدن رخ دهد و اسید‌های چربی که از تجزیه بافت چربی حاصل شده‌اند به درون جریان خون آزاد شوند. این اسید‌های چرب به مصرف سلول‌های ماهیچه‌ای و استخوانی می‌رسند و انرژی موردنیاز آن‌ها را تأمین می‌کنند.

جایگزینی منبع انرژی

مورد بعدی در خصوص جایگزینی منبع انرژی است. به طور کلی و به شکل عادی می‌توان گفت که گلوکز منبع و سوخت اصلی سلول‌های بدن انسان است. تا زمانی که بدن ما این سوخت را داشته باشد، نمی‌تواند به سراغ منابع دیگر انرژی برود. به همین دلیل است که توصیه می‌شود در زمان ورزش کردن از مصرف خوراکی‌هایی که حاوی قند و شکر سفید هستند، پرهیز نمایید.

فرض کنید گلوکز کافی برای تأمین انرژی سلول‌های بدن باقی نمانده است، در این موقعیت، بدن سعی می‌کند تا یک منبع جایگزین را پیدا کند. این منبع جایگزین در واقع همان چربی‌های زیرپوستی هستند. با استفاده از این چربی‌های زیرپوستی، بدن می‌تواند به خوبی انرژی سلول‌ها را تأمین کند و از این طریق به کاهش سایز و وزن کمک خواهد کرد.

مهار اشتها

یکی دیگر از مزیت‌های بسیار خوبی که در پی مصرف قهوه در بدن‌سازی و یا به طور کلی در تمام حالت‌ها نصیب شما می‌شود، کاهش دادن چشمگیر میزان اشتهای شما است. کافئین موجود در قهوه به همراه چند ماده دیگر، کاری می‌کند که اشتهای شما بسیار کم شده و برای آن‌که فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهید، بدنتان شروع به سوزاندن سلول‌های چربی کند. همین موضوع می‌تواند در عضله سازی و کاهش چربی‌های بدن، نقش به سزایی داشته باشد.

معایب مصرف قهوه برای ورزشکاران در بدن‌سازی

معایب مصرف قهوه برای ورزشکاران در بدن‌سازی

تا اینجا در خصوص مزیت‌های فراوانی که مصرف قهوه در بدن‌سازی برای شما به همراه داشت، صحبت کردیم. این مزیت‌ها بسیار زیاد بودند و همین موضوع سبب شد تا گمان کنید که این نوشیدنی نمی‌توانید هیچ‌گونه معایبی را با خود به همراه داشته باشد. قهوه به‌خودی‌خود دارای عیب نیست، بلکه این نوشیدنی را در صورتی که بیش از اندازه مصرف کنید و یا بخواهید که در زمان نامناسبی آن را بخورید، دچار معایب حاصل از آن خواهید شد. در این قسمت سعی می‌کنیم تا این موضوعات را برایتان شفاف‌سازی کرده و به خوبی توضیح دهیم تا هیچ‌گونه ابهام و مشکلی در این زمینه برایتان باقی نماند.

مصرف بیش از حد

اولین مورد در خصوص مصرف بیش از حد قهوه، پیش از زمان برگزاری تمرینات ورزشی شما است. در صورتی که قبل از تمرین خود در عوض یک فنجان قهوه، اقدام به نوشیدن مقدار بیشتری قهوه کنید، دچار مشکل خواهید شد. کافئین موجود در قهوه کاری می‌کند که میزان خون‌رسانی به سلول‌های ماهیچه‌ای شما بسیار کاهش پیدا کند و همین موضوع نیز باعث می‌شود در هنگام ورزش که ماهیچه‌ها خون بیشتری نیاز دارند، دچار خستگی شدید و زود هنگام شوند که می‌تواند باعث خستگی کلی بدن شما در هنگام ورزش شود.

تأثیر روی ماهیچه‌های قلبی

همان طور که گفته شد کافئین زیاد موجود در قهوه بر روی تمام ماهیچه‌ها اثر می‌گذارد. قلب یک اندام ماهیچه‌ای است که هم به دیگر اندام‌ها خون پمپاژ می‌کند و هم خودش نیاز به خون تمیز دارد. قهوه می‌تواند جریان خونی که در قلب وجود دارد و یا جریان خونی که به قلب مواد غذایی و اکسیژن را می‌رساند، کندتر از حالت طبیعی شود و این موضوع به هیچ وجه نمی‌تواند در زمان فعالیت شدید بدنی گزینه مناسبی باشد.

ورزش در ارتفاعات

در زمان ورزش در ارتفاعات همچون ورزش‌هایی مثل صخره‌نوردی، کوه‌نوردی، اسکی و… بهتر است از خوردن قهوه به طور کامل پرهیز کنید. زمانی که در ارتفاعات قرار می‌گیرید، اکسیژن موجود در هوا کاهش پیدا می‌کند، بنابراین بدن برای آن‌که بتواند اکسیژن سلول‌ها را تأمین کند، ناچار است تا گردش خون بالاتری به سمت بافت‌ها داشته باشد. پیشتر نیز گفته شد که گردش خون با کافئین موجود در قهوه رابطه عکس دارد. این ماده می‌تواند جریان خون شما را کند نماید که سبب کمتر رسیدن اکسیژن و مواد غذایی به سلول‌ها می‌شود و این موضوع در ارتفاعات بسیار خطرناک است.

بیماری‌های خاص

مورد بعدی در خصوص بیماری‌های خاصی است که برخی از افراد به آن‌ها مبتلا هستند. برخی از این بیماری‌ها می‌توانند مربوط به شریان‌های اصلی قلب، عروق کرونری و… شوند. در صورتی که فردی مبتلابه این بیماری‌ها باشد، باید از موادی که می‌توانند در جریان خون فرد ایجاد نوسان کنند و یا بر روی ضربان قلب فرد اثر بگذارند، دوری و پرهیز نماید.

ایجاد اختلال در خواب

مورد بعدی در خصوص ایجاد کردن اختلال در خواب افراد است. زمانی که قهوه زیادی را در طول روز مصرف می‌کنید، هنگام خواب شبانه دچار اختلال و مشکل خواهید شد. این موضوع می‌تواند سبب شود که روز بعدی خود را به شکل بسیار بدی آغاز کنید. فراموش نکنید که خواب شبانه باید کامل و در آرامش باشد تا بتواند انرژی لازم برای شروع روز بعدی شما را فراهم نماید.

اختلالات هورمونی

مورد بعدی در خصوص اختلالات هورمونی است که قهوه و کافئینش می‌توانند ایجاد کنند. هرچه میزان مصرف کافئین قهوه بالاتر رود، میزان ترشح هورمونی به نام کورتیزول نیز در بدن افزایش پیدا می‌کند. این هورمون می‌تواند کاری کند که بدن در شرایط خاصی قرار گیرد. در واقع کورتیزول سبب می‌شود تا بدن نتواند در آرامش باشد و در حالت تدافعی قرار بگیرد. به دنبال بیشتر شدن ترشح کورتیزول، شاهد کاهش چشمگیر ترشح هورمون ملاتونین از غده‌های مغزی هستیم. ملاتونین همان هورمونی است که باعث می‌شود فرد بتواند به راحتی به خواب رود و خواب باکیفیتی را تجربه کند؛ بنابراین اختلالات هورمونی ایجاد شده در پی مصرف بیش از حد قهوه می‌تواند از جمله معایب بزرگ این نوشیدنی باشد.

مشکلات معده

افراد بسیاری هستند که بنا به دلایل مختلف و متعدد، دارای مشکلات مختلف معده همچون سوزش‌های سر معده، زخم معده و رفلاکس می‌باشند. در صورتی که مشکل معده شما جدی و حاد است، بهتر است برای مصرف قهوه با پزشک خود مشورت کنید و یا حدالامکان از مصرف بیش از حد این ماده خودداری نمایید.

سوزش قلب

یکی از موارد و معضلاتی که در پی مصرف قهوه می‌تواند رخ دهد آن است که کافئین قهوه در برخی از موارد می‌تواند سوزش قلب را ایجاد کند. این سوزش قلب نیز به دلیل خاصیت اسیدیته‌ای است که در قهوه وجود دارد.

بیماری‌های زنان

ایجاد کیست‌های تخمدانی و فیبروم‌ها در زنان می‌تواند جز بیماری‌های بسیار شایعی باشد که برای خانم‌ها و در سنین مختلف و بنا به دلایل گوناگون رخ می‌دهد. یکی از دلایلی که می‌تواند سبب بروز کیست در خانم‌ها شود، همین مقادیر زیاد کافئین در قهوه است. بهتر است مقدار کافئین مصرفی خود را کاملاً کنترل کنید تا از بروز این مشکلات جلوگیری نمایید.

افزایش امکان ناباروری

مورد بعدی در خصوص بالاتر رفتن میزان ناباروری افراد است. در صورتی که دائماً از کافئین زیادی استفاده کنید، ممکن است میزان ناباروری شما نیز بالاتر رود که به طور کلی می‌تواند جز معایب مصرف قهوه به حساب بیاید.

جلوگیری از بیماری‌های مغزی

از جمله بدترین و البته شایع‌ترین بیماری‌های مغزی که این روز‌ها در افراد دیده می‌شوند، می‌توان به بیماری‌های آلزایمر و یا اختلالات حافظه و فراموشی زودرس و همچنین پارکینسون اشاره کرد. کافئین می‌تواند از بروز این بیماری‌ها در سنین پیری به‌سادگی جلوگیری کند و ذهن و مغز شما را در برابر آن‌ها مقاوم سازد.

جلوگیری از بیماری‌های کبدی

یکی از مهم‌ترین و البته حیاتی‌ترین بیماری‌های انسان مربوط به بیماری‌های کبدی می‌شود. کبد به عنوان یک اندام خون‌ساز بایستی همواره در سلامت کامل باشد. کافئین می‌تواند سلامت کبد را به خوبی تأمین کند، البته این موضوع تا زمانی صدق می‌کند که بیش از حد به مصرف این ماده نپردازید.

جلوگیری از افسردگی

همان طور که می‌دانید کافئین می‌تواند میزان هورمون آدرنالین بدن را افزایش داده و انرژی فرد را نیز بیشتر کند. این تغییرات سبب می‌شوند تا فرد بیشتر به فعالیت‌هایی همچون ورزش کردن روی بیاورد که سبب جلوگیری از ایجاد افسردگی در او می‌شود.

جلوگیری از دیابت نوع دوم

دیابت نوع دوم معمولاً به دلیل مصرف بالای قند و شکر سفید رخ می‌دهد. اگر از قهوه به‌درستی استفاده کنید و این مورد را در نظر داشته باشید که شکر را برای شیرین کردن قهوه به کار نبرید، می‌توانید مطمئن باشید که کافئین موجود در قهوه می‌تواند از بروز دیابت نوع دوم در افراد مختلف جلوگیری کند.

بهترین زمان مصرف قهوه در بدن‌سازی

بهترین زمان مصرف قهوه در بدن‌سازی

حالا که مزیت‌ها و معایب مصرف قهوه در بدن‌سازی را به طور کامل متوجه شدید و همچنین اطلاع پیدا کردید که کدام نوع قهوه می‌تواند تأثیر بهتر و بیشتری را بر روی سلامت شما داشته باشد، بهتر است از بهترین زمان ممکن برای مصرف قهوه در بدن‌سازی نیز مطلع شوید.

مهم‌ترین سؤالی که یک ورزشکار و بدن‌ساز نیاز دارد تا پاسخ آن را پیدا کند، همین موضوع است. بهترین زمان مصرف قهوه برای ورزشکاران چه زمانی است؟ معمولاً نوشیدن قهوه که در واقع همان خوردن کافئین می‌شود، در صورتی که یک ساعت پیش از شروع فعالیت ورزشی باشد، باعث بالا رفتن مقدار پلاسمای خون شده که عملکرد کلی فرد را بهبود می‌بخشد. این کار یک روش عالی برای کسب انرژی بیشتر بدن از ذخایر چربی است که در خود ذخیره کرده است. از سوی دیگر همین کافئین می‌تواند خستگی ماهیچه‌ها را کمتر کند و در واقع سرعت خسته شدن آن‌ها را کاهش دهد. مسلماً یکی از دلایلی که افراد تمرینات خود را به طور کامل انجام نمی‌دهند، خسته شدن ماهیچه‌های آنان است.

در صورتی که فعالیت ورزشی مورد نظر شما از جمله ورزش‌های هوازی است، بهتر است بدانید که در این روزش‌ها بدن شما نیاز به اکسیژن بسیار بیشتری دارد. کافئین قهوه می‌تواند خستگی این فعالیت‌ها را برایتان کمتر کند، اما اگر در مصرف آن زیاده‌روی کنید، سبب می‌شود تا جریان خون به بافت‌های بدن شما کمتر شده و همین موضوع باعث شود تا اکسیژن کمتری به بافت‌ها برسد و ماهیچه‌ها دچار اشکال شوند.

یکی دیگر از مزیت‌هایی که در پی خوردن قهوه قبل از انجام تمرین بدن‌سازی خود می‌توانید به دست آورید، مربوط به بهتر شدن فعالیت‌ها و شاخص‌های عملکردی شما می‌شود. این شاخص‌های عملکردی شناختی می‌توانند شامل افزایش میزان توجه و تمرکز، بالا رفتن میزان مهارت‌های روانی، حرکتی و… شوند. معمولاً در صورتی که به ازای هر کیلوگرم وزن بدنتان، ۲ الی ۱۳ گرم کافئین مصرف کنید، شاهد افزایش این مهارت‌ها و شاخصه‌ها خواهید بود.

نکات دیگری نیز وجود دارند که در حوزه بهترین زمان و بهترین مقدار مصرف قهوه در بدن‌سازی، می‌توان به آن‌ها اشاره کرد. این نکات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • قهوه پر مصرف‌ترین مکمل ورزشی در کل قاره اروپا و آمریکا محسوب می‌شود و از چندین سال پیش تاکنون، ورزشکاران بسیاری از قهوه برای بهبود عملکرد جسمی خود استفاده می‌کرده‌اند.
 • فرایند جذب قهوه به بدن بسیار آسان است و حدود پس از گذشت نیم الی یک ساعت، کافئین به خون جذب می‌شود.
 • بهترین قهوه برای افراد بدن‌ساز و ورزشکار را می‌توان قهوه اسپرسو در نظر گرفت. قهوه اسپرسو کافئین بسیار زیادی دارد و به سرعت می‌تواند به خون جذب شود.
 • اگر می‌خواهید تا قهوه‌ای که مصرف کرده‌اید، سریع‌تر جذب خون شما شود و اثر خود را برجای بگذارد، بهتر است بلافاصله پس از خوردن قهوه، یک لیوان آب بخورید. این لیوان آب می‌تواند فرایند جذب را بیشتر و سریع‌تر کند.
 • می‌توان گفت که مصرف قهوه در بدن‌سازی به دو شکل می‌تواند مؤثر باشد. در مورد اول قهوه سبب می‌شود تا انرژی بیشتری برای فرد فراهم شود و در مزیت دوم نیز می‌توان گفت که قهوه سبب از بین رفتن خستگی عضلات و همچنین به تأخیر انداختن خستگی عضلات می‌شود.

اگر بخواهیم میزان مصرف عادی و متناسب قهوه و کافئین را به ازای هر کیلوگرم وزن بدن فرد مورد محاسبه قرار دهیم، باید بگوییم که به ازای هر کیلو وزن بدن، فرد نیازمند ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین است. توجه داشته باشید به همان میزان که مصرف کافئین قبل از ورزش مفید است، بعد از ورزش مضرات خاص خود را دارد. در واقع بعد از تمرین بدن نیازمند یک وعده غذایی کامل است تا درروند بهبود و بازیابی قوای از دست رفته از آن کمک بگیرد، نه کافئین؛ زیرا این ماده از افزایش فرایند تولید پروتئین جلوگیری می‌کند و در واقع مختل‌کننده عضله سازی است.

نکات مهم در مصرف قهوه

نکات مهم در مصرف قهوه

در خصوص مصرف قهوه سعی کردیم تا تمام مزیت‌ها و معایبی که دارد را برای شما توضیح دهیم. در کنار آن توضیح دادیم که بهترین زمان مصرف قهوه در بدن‌سازی در چه زمانی است؛ اما یک سری از نکات وجود دارند که بهتر است آن‌ها را بدانید تا بتوانید هرچه بهتر و ساده‌تر از مزیت‌های موجود در قهوه بهره‌مند شوید.

افزودنی‌های قهوه

یکی از مواردی که افراد زیادی در کنار قهوه خود از آن استفاده می‌کنند، شکر سفید است. شکر سفید یکی از مضرترین خوراکی‌هایی است که می‌توانید مصرف کنید و به دلیل گلوکز بالایی که دارد، سوخت اصلی سلول‌ها را تأمین می‌کند. زمانی که سلول‌های بدن شما سوخت گلوکز را داشته باشند، دیگر نیازی به شکستن و لیپولیز سلول‌های چربی نداشته و متأسفانه به همین دلیل است که پس از ورزش، چربی سوزی در بدن شما انجام نمی‌شود.

میزان کافئین قهوه

این که افزودنی‌های مختلف سبب افزایش و یا کاهش مقدار کافئین قهوه می‌شوند، موضوعی کاملاً اشتباه است. در واقع درست است که مقدار کافئین موجود در قهوه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند، اما آن چیزی که اهمیت دارد آن است که دلیل این تفاوت مربوط به نژاد قهوه‌ها می‌شود و هیچ ربطی به افزودنی‌های مختلف در قهوه‌ها نخواهد داشت.

زمان مصرف

در خصوص زمان مصرف قهوه در بدن‌سازی که به صورت جداگانه توضیح دادیم. نکته‌ای که هم‌اکنون قرار است بگوییم در مورد مصرف قهوه به طور کلی و در تمام افراد است. قهوه می‌تواند انرژی بدن شما را زیاد کند و همین موضوع سبب می‌شود تا نتوانید به راحتی بخوابید. اگر به طور کلی آدم بدخوابی هستید، بهتر است از ساعت ۴ بعدازظهر به بعد دیگر به سراغ خوردن قهوه نروید؛ زیرا قهوه می‌تواند خواب شبانه شما را به طور کامل به هم بریزد.

قهوه ناشتا

بسیاری از افراد به صورت ناشتا اقدام به‌صرف قهوه می‌کنند. این مدل از خوراکی می‌تواند سبب ایجاد سوهاضمه و همچنین سوزش‌هایی در قسمت بالایی معده شود. اگر نیاز به مصرف قهوه در وعده صبحانه دارید، حتماً همراه آن صبحانه را میل کنید و یا حداقل یک تکه کیک بخورید تا از این مشکلات در‌امان باشید.

طبع سرد

برخی از افراد هستند که به طور کلی طبع سردی دارند. این سردی طبع باعث می‌شود تا دچار مشکلاتی شوند. قهوه نیز به طور ذاتی نوشیدنی است که طبع سردی دارد. اگر افراد سرد طبع این نوشیدنی را مصرف کنند، ممکن است دچار دل‌درد و… شوند. برای آن‌که بتوانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید، کافی است تاکمی هل و یا دارچین که طبع گرمی دارند را به قهوه خود اضافه نمایید.

بیماری‌های خاص

در صورتی که به بیماری‌های خاصی مبتلا هستید، بهتر است از مصرف کردن قهوه پرهیز کنید. برخی از بیماری‌های خاص می‌توانند شامل مواردی همچون بیماری‌های مربوط به عروق کرونری، گرفتگی‌های رگ‌های قلبی، فشارخون بالا و… شوند.

مقدار مصرف قهوه

مورد بعدی در خصوص مقدار مصرف قهوه است. به طور کلی بهتر است روزی ۳ الی ۴ فنجان قهوه بیشتر مصرف نکنید؛ اما اگر در شرایط خاصی هستید، مثلاً بیماری قلبی دارید و یا باردار هستید، بهتر است روزی حداکثر یک فنجان قهوه بنوشید و آن هم باید قهوه کم کافئین باشد.

افراد مختلف، تجربیات مختلف!

یکی دیگر از نکاتی که بهتر است هرکسی نسبت به آن توجه داشته باشد، آن است که افراد مختلفی که قهوه مصرف می‌کنند، می‌توانند نسبت به قهوه و اثراتی که بر روی آن‌ها دارد، تجربیات مختلفی داشته باشند. به طور مثال گاهی اوقات ممکن است بر روی یک فرد، قهوه به نوعی اثر داشته باشد که فرد تا چندین ساعت نیز انرژی کافی برای انجام کار‌ها را داشته باشد، اما بر روی فرد دیگر، کافئین اثر چندانی نداشته باشد و صرفاً در عرض نیم ساعت تأثیرات آن از بین برود.

میزان تأثیرگذاری

در صورتی که به مقدار بسیار زیاد از قهوه استفاده کنید، ممکن است که دیگر هیچ کدام از این تأثیرات را حس نکنید. این موضوع به دلیل مصرف بیش از حد کافئین و همچنین عادی شدن این ماده برای سلول‌های بدن می‌باشد. برای آن‌که بدنتان دچار این حالت نشود، بهتر است پس از گذشت یک مدت زمان خاص، مصرف قهوه را قطع کرده و سپس مجدداً شروع به مصرف نمایید.

افزایش دوز مصرفی

مورد بعدی که در خصوص قهوه باید بدانید آن است که اگر مقدار مصرف قهوه شما به صورت روزانه باشد و هر بار برای آن‌که بخواهید تأثیرات بیشتری را از این ماده ببینید، مقدار مصرف خود را بالا ببرید، ممکن است دچار مشکلات مختلفی شوید. افزایش دوز مصرفی کافئین می‌تواند بسیار خطرناک باشد و پس از مدت زمان محدودی نه تنها دیگر بر روی بدن شما تأثیر نخواهد داشت، بلکه می‌تواند دائماً شما را ناچار به افزایش دوز مصرفی کند.

مصرف قهوه

مصرف قهوه در افراد مختلف

تاکنون درباره مصرف قهوه در افراد مختلف توضیحات بسیار زیادی را ارائه دادیم و بیان کردیم که انواع قهوه‌ ها می‌توانند به طور کلی تمام مزیت‌ها را با خود به همراه داشته باشند، اما آن چیزی که در این بخش قرار است مورد توجه قرار گیرد، مربوط به مصرف قهوه در افراد مختلف است.

اولین مورد در خصوص کودکان است. در کشور ایران معمولاً قهوه در تمام خانه‌ها رایج نیست و به همین دلیل نیز این موضوع آن چنان هم مورد توجه قرار نمی‌گیرد؛ اما در کشور‌های غربی که قهوه یک نوشیدنی رایج و عادی روزانه محسوب می‌شود، به این موضوع توجه دارند که کودکان زیر ۱۲ سال از آن استفاده نکنند؛ بنابراین می‌توان گفت که قهوه نوشیدنی مناسبی برای کودکان نیست.

گروه سنی بعدی مربوط به خانم‌های باردار و خانم‌هایی می‌شود که در حال شیر دادن به کودک خود هستند. کافئین موجود در قهوه می‌تواند هم بر روی طعم و کیفیت شیر تأثیر بگذارد و هم می‌تواند در دوران حاملگی از طریق خون به جنین منتقل‌شده و اثراتی همچون اثرات دارو‌ها را بر روی جنین داشته باشد. فراموش نکنید که حتی کوچک‌ترین ماده اضافی نیز می‌تواند تأثیرات مخرب را از خود بر جای بگذارد.

افراد مسن، یعنی افرادی که از سن ۶۰ سالگی عبور کرده‌اند، بهتر است در مصرف قهوه بسیار دقت داشته باشند. قهوه در افرادی که پا به سن گذاشته‌اند می‌تواند سبب بروز اختلالات خواب، اختلال در گوارش، ایجاد نوسانات هورمونی و… شود. درست است که این ماده می‌تواند از بروز بیماری‌های مختلف مربوط به پیری همچون آلزایمر و پارکینسون جلوگیری کند، اما با این وجود باید بدانید که نباید در سنین بالا این ماده را بسیار مصرف کنید.

در خصوص افراد عادی که سنی بین ۲۰ الی ۵۰ سالگی دارند نیز بهتر است بدانید که مصرف ۳ الی ۴ فنجان قهوه در طول روز موضوعی کاملاً عادی است و عوارضی از خود برجای نمی‌گذارد، این در حالی است که اگر بیش از این مقدار مصرف کنید، ممکن است دچار عوارض آن شوید که در قسمت‌های بالایی مقاله ذکر شد.

جمع‌بندی

در خصوص بهترین زمان مصرف قهوه در بدن‌سازی صحبت کردیم. این موضوع برای تمام افرادی که به‌تازگی ورزش را شروع کردند و یا افرادی که سال‌ها است که ورزش می‌کنند، می‌تواند بسیار مهم باشد. فراموش نکنید که بدن‌سازی بدون داشتن تغذیه مناسب نمی‌تواند هیچ فایده‌ای برای شما داشته باشد و حتی ممکن است سبب بروز بیماری‌هایی نیز در بدن شما شود. قهوه نیز به عنوان یکی از مواد غذایی ضروری برای ورزشکاران از این قاعده مستثنی نیست. استفاده از قهوه تأثیرات مثبت بسیار زیادی را بر روی بدن شما و چربی سوزی شما خواهد داشت، اما در صورتی که بیش از حد مصرف کنید، به‌احتمال زیاد دچار مشکلات بسیار زیادی می‌شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

 • بهترین زمان مصرف قهوه برای بدن‌سازی چه زمانی است؟

  بهترین زمان مصرف قهوه برای بدن‌سازی چیزی حدود یک الی یک و نیم ساعت پیش از شروع تمرین است تا کافئین موجود در قهوه بتواند بر روی تمرکز افراد، افزایش انرژی بالا بردن چربی سوزی و... اثر‌گذار باشد.

 • آیا مصرف بیش از حد قهوه ضرر دارد؟

  مسلماً هر چیزی در صورت مصرف بیش از حد، دارای معایبی نیز خواهد بود. اختلالات خواب، کاهش خون‌رسانی به بافت‌ها، اختلالات هورمونی و... می‌توانند از جمله معایبی باشند که در اثر مصرف بیش از حد قهوه می‌توانند بروز پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *