شناخت انواع قهوه ها

شناخت انواع قهوه ها و تفاوت های آنها

قهوه، این نوشیدنی بین‌المللی که به طور گسترده در سراسر جهان مصرف می‌شود، بیش از چند قرن است که به عنوان محبوب ترین نوشیدنی کافئین دار شناخته می‌شود. با تنوع چشمگیری که در مدل ها و اسامی قهوه وجود دارد. اینکه بخواهیم تمامی لاین های قهوه را معرفی کنیم، کار سختی است. به همین دلیل در این مقاله سعی میکنم به معروف ترین و محبوب ترین های انواع قهوه از جمله قهوه های دمی، اسپرسو و سرد بپردازیم.

انواع دانه قهوه

انواع دانه قهوه

گیاهان قهوه در مناطق خاصی از کره زمین به نام کمربند قهوه به‌خوبی رشد می‌کنند. این مناطق در قاره‌های آمریکا، آفریقا و آسیا پراکنده شده‌اند. و ده‌ها نوع گیاه قهوه تجاری و وحشی وجود دارد اما دو نوع اصلی دانه قهوه که در بازار وجود دارد عربیکا و روبوستا نام دارند.

 • عربیکا: قهوه عربیکا به عنوان محبوب ترین نوع قهوه شناخته می‌شود و بیشتر طرفداران قهوه آن را به علت طعمش ترجیح می‌دهند. بیش از نیمی از دانه‌های قهوه فروخته شده در جهان از این نوع است. این دانه‌ها کمی شیرین هستند و معمولا برای درست‌ کردن قهوه سیاه به کار می‌روند.
 • روبوستا: قهوه روبوستا ارزان‌تر و قوی‌تر است و ‌کافئین بیشتری دارد. یکی از علت‌های ارزان‌تر بودن این نوع از دانه‌ها این است که گیاه روبوستا راحت‌تر رشد می‌کند. این نوع دانه‌ها بیشتر برای درست ‌کردن اسپرسو و قهوه‌های فوری به کار می‌روند.

چد مدل قهوه در دنیا وجود دارد؟

در حالی که ما، تنها به دو دانه قهوه که بیشتر یافت می شود اشاره کردیم، معمولاً چهار نوع دانه قهوه وجود دارد. آنها عبارتند از عربیکا، روبوستا، اکسلسا و لیبریکا. و قهوه های موجود به این چهار مدل تقسیم می‌شوند.

با انواع قهوه های محبوب دنیا آشنا شوید

اینفوگرافی انواع قهوه ها و تفاوت هایشان
اینفوگرافی انواع قهوه ها و تفاوت هایشان

لاته، آمریکانو، آفوگاتو… تنوع مدل های قهوه بسیار بیشتر از آنچه فکر می‌کنید است. چه یک تازه کار باشید و چه خودتان را یک خبره قهوه بدانید، همواره انواع مختلفی از قهوه وجود دارد که هنوز آنها را نمی شناسید. که در ادامه به معرفی، تفاوت ها، طعم و اطلاعات عمومی در مورد لاین های مختلف قهوه خواهیم پرداخت.

قهوه های بر پایه اسپرسو

قهوه‌های بر پایه اسپرسو، قهوه‌هایی هستند که به وسیله ماشین اسپرسوساز و با استفاده از فشار بالا و آب داغ، از دانه‌های قهوه آسایب شده استخراج می‌شوند. که از محبوب ترین های شکل قهوه اسپرسو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. اسپرسو کلاسیک (Classic Espresso)

اسپرسو کلاسیک

اسپرسو کلاسیک، یکی از مدل‌های مشهور قهوه بر پایه اسپرسو است. برای درست کردن آن عموماً از دانه‌های قهوه تازه‌تر و دارک تر استفاده می‌کند و با استفاده از دستگاه اسپرسوساز، آب داغ و فشار بالا، اسپرسویی تلخ و غلیظی تولید می‌شود. اسپرسو معمولی، معمولاً بدون افزودنی‌هایی مانند شیر سرو می‌شود.

۲. آمریکانو (Caffè Americano)

قهوه آمریکانو

طعمی مشابه با قهوه سیاه یا بلک دارد و از یک شات اسپرسو و مقدار زیادی آب جوش تهیه شده است. قهوه محبوبی مخصوصا برای صبحانه است و برای اولین بار در طول جنگ دوم درست شده است. سربازان با اضافه کردن آب به قهوه‌های خود سعی می‌کردند مقدار جیره قهوه خود را افزایش دهند. همچنین اگر آمریکانو اگر سرد سرو شود مقداری شیر و شکر هم به آن اضافه می‌کنند.

۳. لاته (Latte)

قهوه کافه لاته از انواع محبوب قهوه در دنیا

لاته محبوب‌ترین نوشیدنی در میان انواع قهوه موجود در این لیست است. برای تهیه لاته یک شات اسپرسو، یک شات شیر جوشیده و مقداری فوم لازم است. تقریبا یک‌سوم فنجان را در این نوشیدنی قهوه اسپرسو تشکیل داده است و کافه لاته را می‌توان ساده سرو کرد و یا آن را با طعم‌دهنده‌هایی مثل وانیل یا شکلات همراه کرد.

۴. کاپوچینو (Cappuccino)

قهوه کاپوچینو

کاپوچینو به علت بافت خاصش، یکی از محبوب‌ترین انواع قهوه در سراسر دنیا است. قهوه کاپوچینو در واقع یک نوع لاته است که در آن نسبت فوم به شیر بیشتر است. برای سرو این نوشیدنی، معمولا روی آن مقداری پودر شکلات یا دارچین می‌ریزند. در بعضی موارد در قهوه کاپوچینو از خامه به جای شیر استفاده می‌کنند.

۵. فلت‌ وایت (Flat white)

قهوه فلت وایت، یکی از محبوب ترین لاین های قهوه

این نوع قهوه نیز از نیوزیلند یا ایتالیا ریشه گرفته است. البته میان این دو کشور امروز بر سر ابداع این نوع قهوه جدل وجود دارد. فلت وایت یکی از انواع قهوه های تلخ است که شباهت زیادی به کاپوچینو دارد با این تفاوت که فوم و پودر شکلات ندارد. همچنین لایه شیر در قهوه فلت وایت، زیاد است.

۶. موکا (Caffè mocha)

موکا عاشقان شکلات و قهوه را به هم می‌رساند، کافه موکا ترکیبی است از یک اسپرسو شکلاتی، شیر جوشیده و فوم. شاید بتوان گفت نوشیدنی موکا، دورگه‌ای از شکلات داغ و قهوه است.

۷. لانگو (Lungo)

قهوه لانگو

اگر مدت زمان حاضر شدن اسپرسو را افزایش دهیم، کافئین بیشتری آزاد می‌شود؛ که به تهیه قهوه لانگو منجر می‌شود.

۸. اسپرسو کوبانو (Cuban espresso)

اسپرسو کوبانو

اسپرسو کوبانو یک نوع خاص از قهوه اسپرسو است که محبوبیت زیادی در کشور کوبا دارد. این نوشیدنی بر اساس ترکیب قهوه اسپرسو و شیر گرم است.

۱۰. دوپیو (Doppio)

قهوه اسپرسو دوبل

دوپیو یا دبل اسپرسو، یک نوشیدنی قهوه ای است که از ترکیب قهوه اسپرسو و آب گرم تهیه می‌شود. این نوشیدنی اساساً نوعی قهوه ساده است که تقریباً بدون اضافه کردن شیر یا خامه سرو می‌شود. برای تهیه دوپیو، ۲ شات قهوه اسپرسو تازه تهیه شده را به یک فنجان یا لیوان مناسب ریخته و آب گرم به آرامی به آن اضافه می‌شود.

۱۱. رد آی (Red Eye)

اسپرسو رد آی

قهوه رد آی که از ترکیب اسپرسو با یک فنجان کامل قهوه تهیه شده است، می‌تواند هرکسی را از خواب بیدار کند!

۱۲. لاته ماکیاتو (Latte macchiato)

قهوه لاته ماکیاتو

لاته ماکیاتو یک نوع نوشیدنی بر پایه اسپرسو است که از ترکیب اسپرسو، شیر گرم و کرما درست می‌شود. این نوشیدنی معمولاً در یک لیوان بزرگ سرو می‌شود و ارتفاع شیر گرم بیشتر از قهوه اسپرسو است.

انواع قهوه های دمی

قهوه‌ دمی، از طریق روش دم کردن قهوه یعنی، از طریق ریختن آب گرم بر روی دانه‌های قهوه خرد شده و استفاده از فیلتر را شامل می‌شوند. این روش‌ها باعث استخراج طعم و عطر قهوه در صورتی می‌شوند که معمولاً به آنها قهوه دمی می‌گویند.

۱. قهوه فرانسه (French Press Coffee)

قهوه دمی فرانسوی

قهوه فرانسوی در این روش، قهوه با استفاده از دستگاه فرنچ پرس (French Press) تهیه می‌شود. دانه‌های قهوه آسیاب شده در آب داغ قرار می‌گیرند و سپس با استفاده از فشار اهرم، قهوه فرانسه استخراج می‌شود. این نوع قهوه دمی، دارای طعم و عطر غنی و محبوب است.

۲. قهوه کمکس (Chemex Coffee)

قهوه کمکس

قهوه کمکس، نوعی قهوه دمی است که با استفاده از دستگاهی به نام کمکس تهیه می‌شود. دستگاه کمکس (Chemex) یک نوعی قهوه ساز دمی شبیه به وسایل آزمایشگاهی است که به همراه یک فیلتر کاغذی قهوه است. برای تهیه قهوه کمکس، دانه‌های قهوه خرد شده در فیلتر کاغذی قرار می‌گیرند و آب گرم بر روی آنها ریخته می‌شود. آب به آرامی از روی دانه‌های قهوه عبور می‌کند و قهوه ها در مخزن شیشه‌ای کمکس جمع می‌شود.

۳. قهوه ترک (Turkish coffee)

قهوه ترک

قهوه ترک یکی مدل های قهوه دمی است که در کشورهای عربی و به ویژه در ترکیه، بسیار محبوب است. در این روش، میزان آسیاب قهوه بشدت زیر است و در قهوه جوش همراه با آب و شکر قرار می‌گیرند و به صورت بی‌حرکت روی آتش کوچکی قرار می‌گیرند تا به جوش بیایند. این فرآیند تا جایی ادامه می‌یابد که یک لایه کف قهوه در بالای قوری شکل گیرد.

انواع قهوه سرد

بعضی مصرف انواع قهوه سرد را فقط‌ مختص تابستان‌ها می‌دانند و بعضی در تمام طول سال از آن‌ها لذت می‌برند. در ادامه به محبوب‌ترین انواع قهوه سرد خواهیم پرداخت.

۱. آفوگاتو (Affogato)

آفاگاتو

آفوگاتو بیشتر یک دسر است تا یکی از انواع قهوه های ایتالیایی و سرد است. در واقع از یک اسکوپ بستی وانیلی است که یک یا دو شات اسپرسو بر روی آن ریخته شده است. البته از بستنی‌های دیگری نیز می‌توان استفاده کرد. نوشیدنی آفوگاتو در ایتالیایی به معنای غرق‌شده است که اشاره به غرق شدن بستنی در قهوه دارد.

۲. قهوه دم سرد یا کلدبرو (Cold Brew Coffee)

قهوه دم سرد یا کلدبرو

قهوه دم سرد یا کلدبرو، یک روش تهیه قهوه است که از سایر روش‌های دمی متفاوت است. در این روش، قهوه تهیه می‌شود با ریختن آب سرد بر روی دانه‌های قهوه خرد شده و سپس آن را در یخچال قرار داد تا به مدت زمانی طولانی (معمولاً ۱۲ تا ۲۴ ساعت) خیس شود و طعم و عطر قهوه استخراج شود.

۳. آیس موکا (Iced mocha)

آیس موکا

آیس موکا یک نوع نوشیدنی قهوه لذیذ و محبوب است که از ترکیب قهوه اسپرسو، شیر، شکلات و یخ تهیه می‌شود. این نوشیدنی کافئین دار سرد، ترکیبی بین قهوه و دسر شکلاتی دارد و باعث می‌شود تا عاشقان قهوه و شکلات به آن دل ببندند.

۴. آیس لاته (Iced Latte)

آیس لاته، یکی از مدل های قهوه

آیس لاته یک نوشیدنی خوشمزه و محبوب است که از ترکیب قهوه اسپرسو، شیر گرم و خامه تهیه می‌شود. این نوشیدنی در واقع یک نوع لاته (Latte) است که با افزودن یخ سرد به آن به صورت خنک و منعش سرو می‌شود.

جمع‌بندی

شناخت لاین های قهوه

عوامل بسیار زیادی‌ لذتی که یک فرد از مصرف قهوه می‌برد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این عوامل بسیار گسترده و حتی در مواردی پیچیده هستند؛ اما اگر می‌خواهید نوع قهوه مورد علاقه خود را از میان انواع قهوه انتخاب کنید، مطالب گفته شده راهنمای جامعی خواهد بود.

منابع:

5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

 • تفاوت قهوه معمولی و قهوه فوری چیست؟

  تفاوت قهوه معمولی و قهوه فوری در این است که قهوه معمولی از دانه‌های قهوه تازه آسیاب شده تهیه می‌شود، در حالی که قهوه فوری معمولاً از پودر قهوه خشک شده تهیه می‌شود.

 • ۴ اصلی نوع قهوه چیست؟

  چهار نوع قهوه عربیکا، روبوستا، لیبریکا و اکسلسا هستند.

 • تفاوت انواع قهوه ها در چیست؟

  تفاوت انواع قهوه‌ها در ترکیب و نسبت مواد اصلی مانند دانه‌های قهوه، روش آماده‌سازی، حجم و نوع افزودنی هایی مثل شیر، قهوه‌ی سرد، طعم‌دهنده‌ها و شکر است.

 • کدام نوع نوشیدنی قهوه بهتر است؟

  هر نوع نوشیدنی قهوه دارای سلیقه‌ی شخصی است و بهترین نوع قهوه بستگی به سلیقه هر فرد دارد.

 • محبوب ترین مدل قهوه چیست؟

  محبوب ترین قهوه در سراسر جهان، قهوه عربیکا است.

 • چند طعم قهوه وجود دارد؟

  طعم‌های متعددی از قهوه وجود دارد، از طعم‌های سنتی مانند کارامل، وانیل و شکلات گرفته تا طعم‌های منحصربه‌فرد مانند میوه‌ها، آجیل و انواع ادویه‌ ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *