از مضرات نوشیدن قهوه برای مردان می‌توان به مشکلات گوارشی و ناباروری اشاره کرد.

انواع مضرات قهوه برای مردان

قهوه یک نوشیدنی محبوب است که میلیون ها نفر در سراسر جهان از آن لذت می برند. با این حال، با وجود فواید فراوان و طعم لذت بخش، نگرانی هایی در مورد اثرات منفی مصرف قهوه بر سلامت مردان وجود دارد. در این مقاله، ما انواع مضرات قهوه برای مردان، از جمله خطرات بالقوه برای سلامت قلب، باروری و سلامت روان را بررسی خواهیم کرد. همچنین عواملی را که به این خطرات کمک می کنند را بررسی خواهیم کرد و در مورد روش های کاهش مضرات های آنها بحث خواهیم کرد.

اگر نیازمند آگاهی از عوارض قهوه برای مردان هستید توصیه می‌کنیم که ادامه متن را از دست ندهید، زیرا قصد داریم به طور کامل و جامع شما را با این زیان ها آشنا کنیم.

مضرات قهوه برای مردان چیست؟

قهوه نوشیدنی محبوب این روز ها، به خصوص برای ما ایرانی ها است. که به خاصیت اعتیاد آور بودن آن، بسیاری در مصرف آن زیاده روی می‌کنند و همین موضوع باعث شده بسیاری از آقایان در گیر زیان های ناشی از نوشیدن بیش از اندازه قهوه باشند. از جمله این ضرر ها برای آقایان، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش میزان استرس
 • پوکی استخوان
 • تکرر ادرار

که در ادامه به بررسی کامل تر دلیل این آسیب ها خواهیم پرداخت.

۱) افزایش میزان استرس

یکی از مهم‌ترین مضرات قهوه برای مردان، افزایش میزان استرس است. در قهوه مواد خاصی به نام محرک‌ها وجود دارند. مصرف این مواد می‌تواند موجب ایجاد هورمون خاصی به نام کورتیزول (Cortisol) در بدن شود. بدن تنها وقتی کورتیزول را ترشح می‌کند که دچار استرس شده باشد. این بدان معناست که ممکن است در موقعیت استرس‌زایی نباشید، اما مصرف قهوه منجر به ایجاد استرس در شما شود. با استفاده از قهوه‌هایی که چندان غلیظ نیستند می‌توان از این مورد جلوگیری کرد.

۲) پوکی استخوان

یکی دیگر از مواردی که باید در این زمینه به‌ آن اشاره کنیم، پوکی استخوان است. وقتی قهوه به صورت بیش از حد مصرف شود، بدن نمی‌تواند میزان کلسیم مد نظر خود را از مواد غذایی مختلف دریافت کند. این موضوع به خودی خود بر روی ایجاد پوکی استخوان در شما اثر می‌گذارد. چنین امری در افراد میانسال اهمیت بسیار بالایی دارد و باید حتماً به آن توجه کنید.

اگر واقعاً به قهوه اعتیاد پیدا کرده‌اید و نمی‌توانید آن را به این سادگی‌ها ترک کنید، توصیه می‌شود که حتماً پس از مصرف قهوه در طول روز از مکمل‌های کلسیمی کمک بگیرد. این مکمل‌ها باعث می‌شوند تا میزان کلسیم موجود در بدن شما به خوبی تنظیم شود.

۳) تکرر ادرار

مورد دیگری که از آن به عنوان یکی دیگر از مشکلات مصرف قهوه برای مردان یاد می‌شود، بحث تکرر ادرار است. همه موادی که کافئین دارند (از جمله چای) می‌توانند موجب ایجاد این مشکل در بدن شود. در واقع این مواد باعث افزایش عملکرد مثانه خواهند شد و نتیجه این امر چیزی به جز تکرر ادرار نیست. در ادامه بحث مضرات قهوه برای مردان به عوارض کافئین در مردان اشاره مي‌کنیم.

حتما بخوانید: عوارض قهوه اسپرسو برای مردان

از زیان های کافئین در مردان، می توان به مشکلات گوارشی و فشار خون اشاره کرد.

عوارض کافئین در مردان چیست؟

قهوه دارای مقدار بسیار زیادی از کافئین است. در واقع باید بگوییم که کافئین موجود در قهوه از چای نیز بیشتر خواهد بود. این مقدار کافئین بالا اگرچه موجب کسب انرژی مناسب می‌شود، اما یک سری عوارض را نیز به همراه دارد. یکی از مهم‌ترین عوارض مربوط به کافئین که مربوط به خوردن قهوه در آقایان است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مشکلات گوارشی
 2. افزایش فشار خون
 3. مشکلات جذب آهن

در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با جزییات این زیان ها آشنا شویم.

۱) مشکلات گوارشی

وقتی قهوه را به عنوان نوشیدنی صبحانه خود مصرف می‌کنید، به احتمال زیاد در طول روز به مشکلات گوارشی مختلفی دچار خواهید شد. از جمله این موارد می‌توان به رفلاکس شدید معده اشاره کرد. حال شاید بپرسید که برای رفع این موضوع باید چه کاری انجام داد؟ در پاسخ به این پرسش رایج می‌توان گفت که بهترین روش ممکن، اضافه کردن مقداری شیر یا خامه به قهوه است. این دو ماده می‌توانند اثرات گوارشی مربوط به کافئین را به خوبی کم‌ کنند.

۲) افزایش فشار خون

کافئین می‌تواند موجب ایجاد فشار خون نیز شود. به همین دلیل همواره متخصصان توصیه می‌کنند که افراد دارای فشار خون بالا به سمت خوردن قهوه نروند. مصرف قهوه با شکم خالی موجب ایجاد تپش قلب در این افراد می‌شود. وقتی که تپش قلب شدت بگیرد نتیجه نهایی افزایش شدید فشار خون می‌شود که طبیعتاً نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت.

۳) مشکلات جذب آهن

کافئین موجود در قهوه می‌تواند موجب ایجاد اختلالات زیادی در زمینه جذب آهن در بدن شود. البته، این موضوع بیشتر در قهوه‌های تلخ دیده می‌شود و قهوه‌های بسیار سبک و یا قهوه‌هایی که با شیر ترکیب شده‌اند دارای مشکل خاصی در این زمینه نیستند. عوارض قهوه برای اسپرم موضوع بعدی ما در زمینه مضرات قهوه برای مردان است.

مصرف قهوه بیش از حد ارتباطی مستقیم با کاهش میزان اسپرم‌های قوی شما دارد.

آشنایی با عوارض مصرف قهوه برای اسپرم

مصرف قهوه بیش از حد ارتباطی مستقیم با کاهش میزان اسپرم‌های قوی شما دارد. البته، این امر در شرایطی صحت دارد که میزان مصرف قهوه شما به صورت روزانه بیش از حد باشد. تحقیقات مختلفی در این زمینه ثابت کرده است که مصرف بیش از سه فنجان قهوه با غلظت بالا می‌تواند بر روی تولید اسپرم‌های شما اثر بگذارد.

دلیل این موضوع نیز به کافئین برمی‌گردد. وقتی میزان کافئین در بدن افزایش یابد، اسپرم‌ها دیگر قدرت سابق را نخواهند داشت. البته نیاز نیز که در این رابطه استرس خاصی داشته باشد. مصرف یک الی دو لیوان قهوه که چندان غلیظ نیست هیچ اثر بر روی اسپرم‌های شما نمی‌گذارد.

خوردن زیاد قهوه در آقایان، موجب تضعیف شدن میزان قدرت اسپرم‌ها می‌شود.

آیا قهوه باعث ناباروری در مردان می‌شود ؟

قهوه به طور کلی موجب ناباروی نمی‌شود؛ طبق گفته های وب سایت share.upmc.com، مصرف بیش از حد آن موجب تضعیف شدن میزان قدرت اسپرم‌ها خواهد شد. قاعدتاً این موضوع به خودی خود منجر به کاهش میزان قدرت باروری در مردان مي‌گردد؛ بنابراین، اگر ناباروری موضوع مهمی برای شما محسوب می‌شود بهتر است از خوردن قهوه‌های به شدت غلیظ آن هم به شکل روزانه خودداری کنید.

زیان های قهوه اسپرسو برای مردان

مضرات قهوه اسپرسو برای مردان چیست؟

عارضه‌‌های جانبی قهوه برای مردان در مورد قهوه اسپرسو نیز صحت دارد. اگرچه این قهوه جزو قهوه‌های بسیار محبوب در میان مردان است، اما شما نباید از مضرات قهوه Espresso غافل شوید. به یاد داشته باشید که قهوه اسپرسو از جمله قهوه‌های بسیار تلخ است. این نوع قهوه‌ها کافئین بالایی دارند و علاوه بر مشکلات جنسی، حتی می‌توانند موجب ایجاد سردرد شوند. در واقع تحقیقات مختلفی نشان داده که علت اصلی ایجاد اکثر سردردهای تپشی مصرف قهوه‌های تلخی همچون اسپرسو بوده است.

میزان بالای کافئین قهوه تلخ، نیز به معنای مشکلات مهمی در بحث خواب و همچنین نعوظ است.

آشنایی با آسیب های قهوه تلخ برای مردان

در ادامه بحث مضرات قهوه برای مردان  باید گفت که انواع قهوه‌های تلخ دارای میزان بالایی کافئین هستند. میزان بالای کافئین نیز به معنای مشکلات مهمی در بحث خواب و همچنین نعوظ می‌شود. بنابراین، اگر از جمله افرادی هستید که عادت دارند روز خود را با خوردن قهوه تلخ آغاز کنند، بهتر است هرچه زودتر این عادت را کنار بگذارید تا بتوانید هم خواب بهتری داشته باشید و هم یک رابطه جنسی مناسب با شریکتان برقرار کنید.

ایجاد سردرد و مشکل در نعوظ، از جمله آسیب های قهوه ترکی برای مردان است.

زیان های قهوه ترک برای مردان چیست؟

تنها تفاوت قهوه ترک با قهوه‌های دیگر را می‌توان بیش‌تر به روش تولید آن مرتبط دانست. بنابر همین موضوع باید گفت زیان های قهوه ترک برای مردان نیز همانند سایر نوع قهوه هایی است که در متن به آنها اشاره کردیم. قهوه ترک هم می‌تواند موجب ایجاد سردرد، مشکل در نعوظ، بی‌خوابی یا کم‌خوابی و حتی فشار خون بالا شود.

نتیجه گیری

قهوه قطعاً پرمصرف‌ترین نوشیدنی در جهان بعد از آب است. امروزه تحقیقات مختلفی نشان می‌دهد که قهوه علاوه بر مزایای بی‌نظیر، دارای مضرات و زیان هایی نیز برای آقایان است. در این متن سعی کردیم به مضرات قهوه برای مردان بپردازیم و به چند نمونه از آن‌ها اشاره کنیم.

از جمله مهم‌ترین عوارض قهوه برای مردان باید به مشکلات مربوط به کم‌خوابی اشاره کرد. وقتی دچار کم‌خوابی شوید نمی‌توانید به خوبی تمرکز کنید و این امر به خودی خود موجب خراب شدن روز شما می‌شود. علاوه بر این بالا رفتن فشار خون نیز از آسیب های کافئین برای مردان به شمار می‌آید. این موارد اگرچه اهمیت بالایی دارند، اما بدان معنا نیستند که شما باید برای همیشه قهوه خوردن را ترک کنید! با متعادل کردن مصرف قهوه علاوه بر دریافت مزایای آن، می‌توانید از آسیب های این نوشیدنی خوشمزه دوری کنید.

منبع: verywellhealth.com

3.8/5 - (5 امتیاز)

سوالات متداول

 • عوارض متداول مصرف بیش از حد قهوه برای مردان چیست؟

  مصرف بیش از حد قهوه ممکن است باعث افزایش فشار خون، اضطراب، بی قراری، خلط خونی معده، سردرد و بی خوابی شود.

 • آیا مصرف قهوه بر روی سلامت جنسی مردان تاثیر می‌گذارد؟

  مصرف زیاد قهوه ممکن است باعث افزایش سطح استروژن در بدن مردان شود که ممکن است به کاهش تولید تستوسترون و کاهش کیفیت اسپرم منجر شود.

 • آیا خوردن قهوه بر روی خواب مردان تاثیر می‌گذارد؟

  مصرف زیاد قهوه و کافئین ممکن است باعث افزایش اضطراب، افسردگی، بی قراری، اختلال در خواب و بی خوابی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *