رد آی چیست؟ هر آنچه باید از این قهوه بدانید

شاید جالب‌ترین فلسفه پشت نوشیدنی قهوه رد آی این باشد که وقتی نمی‌توانیم بین قهوه چکه‌ای (دریپ کافی) و اسپرسو یکی را انتخاب کنیم، چرا آنها را باهم یکی نکنیم؟ قهوه چشم قرمز یا رد آی یک نوشیدنی کلاسیک اسپرسو حاوی دریپ کافی است که قدرت قهوه را بیشتر می‌کند. این نوشیدنی سرشار از کافئین برای روزهایی که به انرژی بیشتری در طول روز احتیاج داریم یا شب‌های سختی که قرار است تا خود صبح بیدار بمانیم،‌ یک گزینه فوق‌العاده مناسب است. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا با جزئیات کامل بپردازیم به اینکه رد آی چیست؟ و چطور می‌توان این نوشیدنی را تهیه کرد.

قهوه رد آی چیست؟

قهوه چشم قرمز یا رد آی (Red Eye Coffee) ترکیبی از دریپ کافی (قهوه دمی) و یک یا دو شات اسپرسو (دبل اسپرسو) است. این قهوه از بهترین گزینه‌های پر کافئین محسوب می‌شود که افراد در صورت تمایل می‌توانند تعداد شات اسپرسو آن را بیشتر هم کنند. بسته به تعداد شات‌های اسپرسو ممکن است قهوه نهایی رد آی، بلک آی یا دد آی باشد.

ممکن است برخی این نوشیدنی را کانادیانو هم خطاب کنند؛ مخصوصاً اگر به‌جای آنکه اسپرسو به دریپ کافی اضافه شود، دریپ کافی را در اسپرسو بریزند و سرو کنند. رد آی معمولاً بدون شیر سرو می‌شود، اما می‌توان آن را به سلیقه مشتری تهیه و سرو کرد.

قهوه چشم قرمز هم به‌صورت گرم و هم در قالب یک نوشیدنی سرد قابل‌خوردن است. اگر قهوه گرم را ترجیح می‌دهید، می‌توانید با استفاده از قهوه‌ساز یا فرنچ پرس یا قهوه‌جوش مقداری قهوه دم کنید؛ اما اگر قهوه سرد را ترجیح می‌دهید، بهترین روش تهیه استفاده از قهوه ساز سرد دم (کلد برو) است.

منشأ قهوه رد آی به کجا برمی‌گردد؟

خاستگاه قهوه رد آی ایالات‌متحده است. این قهوه از تمایل مردم این منطقه به پروازهای طولانی‌مدت شکل گرفت. پروازهای طولانی مثلاً از نیویورک (ساحل شرقی) تا کالیفرنیا (ساحل غربی) ممکن است یک‌شب کامل طول بکشد. تصور کنید که صبح روز بعد، مسافر خسته با چشمان قرمز حاصل از یک‌شب بی‌خوابی از هواپیما خارج می‌شود. به همین خاطر به این پروازها، «پروازهای چشم قرمز» می‌گویند.

اما فایده رد آی چیست؟

مسافران در پروازهای طولانی معمولاً نمی‌خوابیدند و دوست داشتند شب را تا خود صبح بیدار بمانند. به همین خاطر برای بیدار ماندن به یک نوشیدنی قوی احتیاج داشتند. قهوه‌ای که بتواند تمام شب آنها را بیدار نگه دارد. اینجا بود که ایده قهوه رد آی یا همان چشم قرمز متولد شد.

البته، قهوه چشم قرمز فقط برای پرواز نیست. اگر عازم یک سفر جاده‌ای طولانی هستید و باید پشت فرمان بیدار بمانید هم می‌توانید آن را نوش جان کنید و ساعت‌ها پرانرژی بمانید. یا اگر کمک‌خلبان یک سفر بین‌المللی هستید وظیفه دارید از هوشیاری خلبان مطمئن شوید. یا اگر یک امتحان سخت در پیش دارید و باید کل شب را مطالعه کنید.

قهوه رد آی در کشورهای مختلف دنیا

قهوه رد آی در کشورهای مختلف دنیا

به نظر شما مردم کل دنیا این قهوه را رد آی می‌نامند؟ اسم‌های دیگر رد آی چیست؟ این قهوه بسته به منطقه‌ای که قهوه رد آی در آن سرو می‌شود، در سرتاسر جهان به نام‌های مختلفی شهرت دارد.

 • در آلاسکا، این قهوه را به عنوان «sludge cup» می‌شناسند به معنای «لیوان لجن» که احتمالاً به صنعت بزرگ نفت ایالت اشاره دارد.
 • در شمال غربی اقیانوس آرام، رد آی تک شات و رد آی دبل شات را به نام‌های «Shot in the Dark» به معنی «تیری در تاریکی» و «Double Shot in the Dark» به معنی «دو تیر در تاریکی» می‌شناسند.
 • در معدن وایتمور به این قهوه «Wellard» می‌گویند و این واقعیت پشت آن نهفته که اگر کسی قصد نوشیدن آن را دارد، باید آدم سختی (Well Hard) باشد.
 • در پاب Horse Brass در پورتلند، آن را با نام «Stink Eye» به معنی «چشم متعفن» سرو می‌کنند.
 • قشر شمال کالیفرنیا به آن «Train Wreck» می‌گویند، به معنی «قطار شکسته».
 • بخش‌هایی از سواحل شمال شرقی ایالات‌متحده از این قهوه تحت عنوان «Mondo» (موندو) یاد می‌کنند.
 • در اولیس، کانزاس، به عنوان «oil spill» شناخته می‌شود.
 • در جنوب غربی کلرادو و بخش‌هایی از نیومکزیکو، بعضاً به آن «تیری در تاریکی» می‌گویند.
 • ساکنان ونکوور (کانادا) آن را به اسم «Double Drip» یا دبل دریپ می‌شناسند.

طرز تهیه طرز قهوه رد آی

طرز تهیه طرز قهوه رد آی چیست؟

اگر نمی‌دانید طرز تهیه قهوه رد آی چیست؟ تا انتهای این بخش همراه ما باشید. تهیه قهوه چشم قرمز در خانه بسیار آسان است. فقط باید روش تهیه دریپ کافی و اسپرسو را با هم ترکیب کنید. در ادامه با جزئیات بیشتری به آن می‌پردازیم.

 1. 1 فنجان دریپ کافی (10 اونس یا ¼ فنجان) قهوه درست کنید.
 2. 1 اسپرسو دبل شات (2 اونس یا ¼ فنجان) درست کنید.
 3. اسپرسو را داخل دریپ کافی بریزید.

مرحله 1: تهیه دریپ کافی

اولین مرحله تهیه قهوه رد آی، آماده کردن قهوه به روش دریپ‌کافی است. می‌توانید قهوه دریپ کافی را به روش پور اور (Pour Over)، با فرنچ پرس (French Press) یا ارورپرس (Aeropress) آماده کنید.

مرحله 2: تهیه اسپرسو

آماده‌سازی اسپرسو کمی پیچیده‌تر است، اما روش‌های خانگی خوبی برای تهیه آن وجود دارد. بهتر است قهوه‌ای که استفاده می‌کنید دانه‌های قهوه بو داده تیره یا اسپرسو بو داده باشد. این قهوه را با دستگاه اسپرسوساز خانگی، اسپرسوساز قابل‌حمل، فرنچ پرس یا موکاپات آماده کنید.

دستورالعمل تهیه قهوه رد آی

دستورالعمل تهیه قهوه رد آی چیست؟

برای دم کردن نوشیدنی رد آی مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برای دریپ کافی دانه‌های قهوه را درشت آسیاب کنید. البته اگر آسیاب ریز را ترجیح می‌دهید هیچ اشکالی ندارد. توجه داشته باشید که آسیاب ریز نسبت به متوسط طعم و بوی قوی‌تری از قهوه استخراج می‌کند.
 • مرحله بعد از آسیاب کردن دانه‌های قهوه رد آی چیست؟ به هر روشی که ترجیح می‌دهید آن را دم کنید. معمولاً 10 دقیقه طول می‌کشد تا دریپ کافی آماده شود. در این فاصله، دانه‌های قهوه را برای شات اسپرسو آسیاب کنید. برای آنکه طعم قوی‌تری از دانه‌ها استخراج شود، آسیاب باید کاملاً ریز باشد.
 • دما و فشار دستگاه قهوه ساز اسپرسو را تنظیم کنید و اجازه دهید اسپرسو دم بکشد.
 • بعدازآنکه هر دو نوشیدنی آماده شدند، یک فنجان دریپ کافی داغ در لیوان بریزید. دقت کنید که قهوه سرد طعم و بویی که انتظار دارید را به شما نمی‌دهد. سپس بلافاصله شات اسپرسو را روی آن بریزید و سرو کنید.
 • در همین مرحله می‌توانید نوع نوشیدنی خود را انتخاب کنید. برای رد آی یک شات اسپرسو بریزید، برای بلک آی دو شات اسپرسو و برای دد آی سه شات اسپرسو اضافه کنید.

شات‌های اسپرسو در قهوه رد آی

آیا تعداد شات‌های اسپرسو در قهوه رد آی مهم است؟

هم آره و هم نه. برخی از کافی‌شاپ‌ها برای تهیه این نوشیدنی دو شات اسپرسو به آن اضافه می‌کنند و به آن قهوه رد آی می‌گویند. درحالی‌که برخی دیگر آن را بلک آی خطاب می‌کنند. قهوه چشم قرمز از ترکیب یک شات اسپرسو و دریپ کافی تهیه می‌شود؛ بااین‌حال اکثر کافی‌شاپ‌ها در حال حاضر به‌جای یک شات، دو شات اسپرسو به آن اضافه می‌کنند.

قهوه چشم سیاه (بلک آی) چیست؟

به نظر شما فرق قهوه بلک آی با رد آی چیست؟ قهوه رد آی از یک شات اسپرسو و دریپ کافی تهیه می‌شود، اما بلک آی دو شات اسپرسو دارد و کافئین آن بیشتر است. البته نه به‌اندازه دد آی یا گرین آی که از ترکیب سه شات اسپرسو و دریپ کافی تهیه می‌شوند. این نوشیدنی شیرینی اسپرسو و طعم اسیدی قهوه چکه‌ای را تداعی می‌کند، اما اگر به اسپرسو عادت نداشته باشید، از نظر تلخی و طعم می‌تواند برای شما قوی باشد.

قهوه چشم مرده (دد آی) چیست؟

قهوه «چشم مرده» از ترکیب سه شات اسپرسو و دریپ کافی تهیه می‌شود. این نوشیدنی سرشار از کافئین است و علت این نام‌گذاری مربوط می‌شود به غلظت بالای کافئین موجود در این قهوه که باعث می‌شود اندام‌های اولیه از کار بیفتند و اصطلاحاً «بمیرند». ترکیب سه شات اسپرسو در این نوشیدنی ما را برای سخت‌ترین فعالیت‌های روز آماده می‌کند، حتی اگر شب قبل پلک روی پلک نگذاشته باشیم!

محتوای کافئین قهوه رد آی

محتوای کافئین قهوه رد آی

قهوه رد آی حاوی مقدار زیادی کافئین است. اگر بخواهیم دقیقاً بگوییم چقدر:

 • قهوه رد آی: یک فنجان قهوه معمولی 95 میلی‌گرم کافئین + یک شات اسپرسو (64 میلی‌گرم کافئین) = 159 میلی‌گرم کافئین
 • قهوه بلک آی: یک فنجان قهوه معمولی 95 میلی‌گرم کافئین + دومین شات اسپرسو (64 میلی‌گرم کافئین) = 223 میلی‌گرم کافئین
 • قهوه دد آی: یک فنجان قهوه معمولی 95 میلی‌گرم کافئین + یک شات سوم اسپرسو (64 میلی‌گرم کافئین) = 287 میلی‌گرم کافئین

اگر بعد از خوردن قهوه چشم قرمز دچار میگرن، لرزش، تپش قلب یا احساس بی‌قراری و اضطراب شدید، در واقع بدنتان سیگنال‌هایی ارسال می‌کند که یعنی کافئین تا حد مجاز مصرف‌شده است. در چنین شرایطی بهتر است شات‌های قهوه را کمتر کنید؛ و اما بپردازیم به اینکه عوامل مؤثر بر میزان محتوای کافئین قهوه رد آی چیست؟

هنگام محاسبه میزان کافئین و قدرت قهوه رد آی این سه عامل را در نظر داشته باشید:

 • نوع دانه قهوه: دانه‌های قهوه روبوستا کافئین بیشتری نسبت به دانه‌های عربیکا دارند.
 • میزان برشته شدن دانه‌ها: گاهی اوقات، دانه‌هایی که کمتر برشته می‌شوند، نسبت دانه‌های تیره‌تر کافئین بیشتری دارند. فرآیند برشته کردن مقداری از محتوای کافئین دانه‌های قهوه را می‌سوزاند، بنابراین هرچه قهوه بیشتر تفت بخورد، کافئین آن کمتر می‌شود.
 • اندازه سرو: باید ببینید قرار است چقدر قهوه نوش جان کنید. یک فنجان قهوه می‌تواند بین 180 الی 500 میلی‌لیتر قهوه داشته باشد. طبیعتاً هرچه مقدار قهوه بیشتر باشد، کافئین آن‌هم بیشتر خواهد بود.

قهوه چشم قرمز

قهوه چشم قرمز چه طعمی دارد؟

و در آخر بپردازیم به اینکه عوامل مؤثر بر طعم رد آی چیست؟

طعم این نوشیدنی ترکیبی از شیرینی ملایم یک فنجان قهوه و طعم قوی و تلخ یک شات اسپرسو است. البته طعم دقیق نوشیدنی نهایی به قهوه‌ای که دم می‌کنید بستگی دارد.

 • اگر برای دم کردن قهوه از رست سبک‌تر (دانه‌های قهوه کمتر برشته‌ شده) استفاده کنید، اسیدیته میوه‌ای بیشتری به دست می‌آورید.
 • اگر رست تیره‌تری (دانه‌های قهوه بیشتر برشته شده) انتخاب کنید، طعم شیرین و دودی به دست می‌آورید.
 • اگر از قهوه با طعم آجیلی استفاده می‌کنید، قطعاً طعم آجیلی قهوه برجسته‌تر خواهد بود.

هرکدام از این قهوه‌ها را انتخاب کنید، در نهایت یک فنجان نوشیدنی لذیذ کافئین‌دار قوی به دست می‌آورید که شما را از دل یک‌شب طولانی عبور می‌دهد و کمک می‌کند تا خود صبح بیدار بمانید.

اگر دوست دارید قهوه خود را شیرین میل کنید، مقداری شکر یا شربت شیرین‌کننده به آن اضافه کنید. همچنین دستتان برای افزودن طعم‌دهنده‌های دیگر مثل دارچین، خامه، شیر یا شربت موردعلاقه‌تان کاملاً باز است.

جمع بندی

قهوه رد آی از دو فنجان نوشیدنی مختلف قهوه با مشخصات طعم متمایز تشکیل شده و طعم بسیار جالبی دارد؛ اما مهم‌تر از عطر و طعم این قهوه، محتوای کافئین آن است. این قهوه به علت کافئین بسیار زیاد انتخاب شماره یک دانشجوهای شب‌زنده‌دار یا هرکس دیگری است که در طول شب خواب راحتی ندارد و روز بعد باید در نهایت انرژی به فعالیت‌هایش رسیدگی کند. بسته به نوع قهوه‌ای که خریداری می‌کنید، می‌توانید طعم نت‌ها را بیشتر کنید و از فنجان رد آی خود بیشتر لذت ببرید. امیدواریم پس از مطالعه این مقاله کاملاً متوجه شده باشید که رد آی چیست؟ و چطور تهیه می‌شود.

منبع: jayarrcoffee

امتیاز شما

سوالات متداول

 • تفاوت قهوه دد آی، بلک آی و رد آی چیست؟

  تفاوت این سه قهوه برمی‌گردد به تعداد شات‌های اسپرسو موجود در آنها. دد آی حاوی سه شات اسپرسو، بلک آی حاوی دو شات اسپرسو و رد آی حاوی یک شات اسپرسو است.

 • قهوه رد آی چقدر کافئین دارد؟

  یک فنجان قهوه رد آی حاوی یک فنجان قهوه معمولی 95 میلی‌گرم کافئین به‌علاوه یک شات اسپرسو حاوی 64 میلی‌گرم کافئین است؛ یعنی چیزی حدود 159 میلی‌گرم کافئین دارد.

 • طعم قهوه رد آی چگونه است؟

  طعم نهایی قهوه کاملاً به دانه‌های قهوه انتخابی شما بستگی دارد. شیرینی ملایم یک فنجان دریپ کافی و طعم قوی یک شات اسپرسو تلخ چیزی است که می‌توان از یک فنجان رد آی انتظار داشت.

 • دریپ کافی رد آی را چطور آماده کنیم؟

  می‌توانید قهوه دریپ کافی را به روش پور اور (Pour Over)، با فرنچ پرس (French Press) یا ارورپرس (Aeropress) آماده کنید.

 • اسپرسو رد آی را چطور آماده کنیم؟

  این قهوه را با دستگاه اسپرسوساز خانگی، اسپرسوساز قابل‌حمل، فرنچ پرس یا موکاپات آماده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *