بلک آی چیست؟ هر آنچه باید از این قهوه بدانید

بلک آی چیست؟ هر آنچه باید از این قهوه بدانید

بسیاری از افراد روز خود را با یک فنجان قهوه تازه شروع می‌کنند تا کل انرژی که آنان را در طول روز سر پا نگه می‌دارد را همان ابتدای روز دریافت کنند. اگر شما هم از آن قهوه‌خورهای حرفه‌ای هستید تابه‌حال احساس کرده‌اید فنجان قهوه همیشگی دیگر آن‌طور که باید به شما انرژی نمی‌دهد؟ اگر بدنتان به کافئین قهوه معمولی عادت کرده است، یک پیشنهاد عالی برای شما داریم.

قهوه بلک آی یا چشم سیاه یک نوشیدنی قوی سرشار از کافئین و ترکیبی از قهوه دم‌کرده و دو شات اسپرسو است. این نوشیدنی انتخاب خوبی برای روزهایی است که قهوه صبحانه همیشگی انرژی موردنیازتان را تمام و کمال تأمین نمی‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم بلک آی چیست و بیشتر با این نوشیدنی آشنا شویم.

قهوه بلک آی چیست؟

قهوه چشم سیاه یا آی بلک (Eye Black Coffee) یک فنجان دریپ کافی معمولی سرد یا داغ است که با دو شات اسپرسو آماده می‌شود. دلیل این نام‌گذاری تصویری است که بعد از اضافه کردن شات‌های اسپرسو به فنجان قهوه ظاهر می‌شود. البته اگر قوه تخیل قوی دارید، تصور کنید این قهوه شبیه مشت محکمی است که پای چشم‌ها کاشته می‌شود و خواب را از سر می‌پراند. این نوشیدنی تقریباً شبیه قهوه رد آی یا گرین آی است که در ادامه بیشتر در مورد آنها صحبت می‌کنیم.

قهوه رد آی چیست؟

قهوه چشم قرمز یا رد آی (Red Black Coffee) یک فنجان دریپ کافی معمولی حاوی یک شات اسپرسو است. به این صورت که ابتدا یک فنجان قهوه آماده می‌شود و بعد اسپرسو به آن اضافه می‌شود. دلیل این نام‌گذاری می‌تواند میزان انرژی‌ باشد که فرد پس از نوشیدن این قهوه در خود احساس می‌کند. برخی معتقدند این فنجان قهوه بیشتر برای افرادی مناسب است که در طول شبانه‌روز کمتر می‌خوابند و برای بیدار ماندن به کافئین نیاز دارند. به همین خاطر به آن قهوه چشم قرمز یا رد آی می‌گویند.

سال‌ها است که افراد اسپرسو را روی قهوه معمولی می‌ریزند و از طعم دوست‌داشتنی حاصل این دو لذت می‌برند؛ اما این نام‌گذاری برای نوشیدنی مربوط به چند سال اخیر است و نهایتاً به ابتدای دهه 90 برمی‌گردد.

بنابراین قهوه بلک آی و رد آی تا حد بسیار زیادی شبیه یکدیگر هستند، با این تفاوت که در رد آی فقط یک شات اسپرسو به قهوه اضافه می‌شود؛ اما به همین‌جا ختم نمی‌شود!

قهوه دد آی یا گرین آی چیست؟

اکنون که با قهوه چشم سیاه و چشم قرمز آشنا شدید، احتمالاً بتوانید این‌یکی را حدس بزنید. ترکیب قهوه چشم سبز (گرین آی) یا چشم مرده (دد آی) مشابه دو فنجان قهوه قبلی است، با این تفاوت که این بار به‌جای یک یا دو شات اسپرسو، سه شات اسپرسو به فنجان قهوه معمولی اضافه می‌شود. ریشه این نام‌گذاری‌ها هم جالب است. گرین آی به سرو این نوشیدنی در استارباکس (لوگوی سبزرنگ) اشاره دارد و قهوه دد آی یا همان چشم مرده این مفهوم را می‌رساند که می‌تواند مرده‌ها را بیدار کند؛ یعنی نوشیدنی هشیارکننده‌ای است که خواب و خماری را کاملاً از بین می‌برد.

چقدر کافئین در بلک آی وجود دارد

چقدر کافئین در بلک آی وجود دارد؟

محتوای کافئین موجود در قهوه چشم سیاه به مقدار آن بستگی دارد.

یک فنجان قهوه دم کرده حدوداً 240 میلی‌لیتری به‌طور متوسط ​​حاوی حدود 95 میلی‌گرم کافئین است. از طرفی حدود 30 میلی‌لیتر اسپرسو (یک شات) حدود 63 میلی‌گرم کافئین دارد. وقتی این دو را کنار هم قرار می‌دهیم، با توجه به بلک آي، رد آی یا گرین آی بودن قهوه، میزان کافئین متفاوت خواهد بود.

 • قهوه رد آی: 95 میلی‌گرم + 63 میلی‌گرم = 158 میلی‌گرم کافئین
 • قهوه بلک آی: 95 میلی‌گرم + (63 میلی‌گرم × 2) = 221 میلی‌گرم کافئین
 • قهوه دد آی: 95 میلی‌گرم + (63 میلی‌گرم × 3) = 284 میلی‌گرم کافئین

و هرچه این مقدار بیشتر یا کمتر شود، سطح کافئین هم به نسبت بالاتر یا پایین‌تر خواهد آمد. لازم به یادآوری است که مقدار کافئین مجاز روزانه برای بزرگ‌سالان کمتر از 400 میلی‌گرم است؛ بنابراین با توجه به سایر نوشیدنی‌هایی که در طول روز مصرف می‌کنید و ممکن است حاوی کافئین باشند، نباید در طول روز بیش از یک فنجان بلک آی بنوشید. همچنین اگر اضطراب، عصبانیت و بی‌قراری شدیدی در خود احساس می‌کنید، شاید وقت آن باشد که روزانه کافئین کمتری مصرف کنید.

قهوه بلک آی

نام قهوه بلک آی در کشورهای مختلف

کشورهای مختلف بسته به تشابه این قهوه به آن موقعیت مکانی، اسم خاصی برای آن انتخاب می‌کنند؛ مثلاً به خاطر شباهتی که این قهوه به نفت منطقه سانفرانسیسکو، افراد این منطقه آن را Sledgehammer یا Hammerhead می‌نامند. اهالی شمال غربی اقیانوس آرام قهوه رد آی را «Shot in the Dark» و بلک آی را «Double Shot in the Dark» می‌نامند. از طرف دیگر این قهوه در شرکت آمریکایی Dunkin’ Donuts با نام «توربو Turbo» و به‌صورت گرم یا سرد سرو می‌شود.

طرز تهیه بلک آی

دستورالعمل طرز تهیه بلک آی

در ادامه نگاهی به مواد موردنیاز برای تهیه این قهوه محبوب و قدم‌به‌قدم مراحل آماده کردن آن می‌اندازیم.

مواد لازم

 • اسپرسو آسیاب شده: 18 تا 22 گرم (به انداز 2 شات)
 • قهوه آسیاب شده: 4 قاشق غذاخوری
 • آب کافی برای اسپرسوساز و قهوه‌ساز

دستورالعمل تهیه قهوه بلک آی

 • در مرحله اول با قهوه دم کرده شروع می‌کنیم. در این مرحله می‌توانید از ابزارهای مختلف مثل فرنچ پرس، قهوه‌ساز و غیره استفاده کنید و فنجان قهوه خود را آماده کنید. البته دقت کنید که فرنچ پرس یا قهوه‌ساز برقی فیلتر توری داشته باشد تا قهوه کاملاً فاقد لرد و کف باشد.
 • در مرحله بعد باید به‌اندازه دو فنجان قهوه آب اندازه بگیرید و آن را به همراه 4 قاشق غذاخوری قهوه در دستگاه قهوه‌ساز یا فرنچ پرس بریزید. دقت کنید دانه‌های قهوه آسیاب شده برای قهوه فرانسه درشت‌تر از قهوه ترک است.
 • دو فنجان قهوه دم کنید. به‌اندازه 300 میلی‌لیتر از قهوه دم کرده را اندازه بگیرید، جدا کنید و بقیه را کنار بگذارید.
 • برای تهیه شات اسپرسو می‌توانید از دستگاه اسپرسوساز، اسپرسوساز قابل‌حمل یا موکا پات استفاده کنید. به‌اندازه دلخواه دانه قهوه آسیاب شده به دستگاه اضافه کنید و دو شات اسپرسو بکشید.
 • پس‌ازآنکه هر دو شات اسپرسو آماده شد، قهوه دم کرده را در یک فنجان بریزید و بعد به آرامی شات‌های اسپرسو را به فنجان اضافه کنید.
 • قهوه بلک آی شما آماده نوشیدن است. این قهوه معمولاً سیاه و بدون نوشیدنی سرو می‌شود، اما شما می‌توانید به‌دلخواه مقداری ماده شیرین‌کننده مثل شکر یا شربت به آن اضافه کنید.

ظاهر قهوه بلک آی

ظاهر قهوه بلک آی چگونه است؟

نام این قهوه برگرفته از شکلی است که موقع سرو روی سطح آن دیده می‌شود. پس از اضافه کردن شات‌های اسپرسو در قهوه دم شده، چیزی شبیه یک چشم روی فنجان قهوه ایجاد می‌شود که دلیل اصلی این نام‌گذاری است. نحوه اضافه کردن اسپرسو به فنجان باعث می‌شود فوم کرمی روی قهوه کاملاً قابل مشاهده است؛ اما اگر به هر دلیلی فرایند را معکوس کنید و قهوه را روی اسپرسو بریزید، فوم روی فنجان فوق‌العاده نازک خواهد بود.

طعم قهوه بلک آی چگونه است؟

این قهوه طعم قوی و در بسیاری از موارد تلخ و گزنده دارد. البته طعم آن تا حد بسیار زیادی به دانه‌هایی که استفاده می‌کنیم و نوع قهوه دم شده بستگی دارد؛ مثلاً قهوه برشته‌تر می‌تواند تا حدی نت‌های گل داشته باشد، البته احتمالاً طعم قهوه به آن غالب می‌شود.

میزان کالری قهوه Black Eye

یک فنجان قهوه بلک آی چقدر کالری دارد؟

اگر هیچ‌گونه افزودنی به فنجان قهوه بلک آی اضافه نکنید، کالری آن تقریباً صفر است. برخی ممکن است نتوانند طعم تند این قهوه را تحمل کنند و برای تعدیل آن مقداری شیر یا شکر اضافه کنند. پرواضح است که محتوای کالری بسته به مواد افزودنی مورداستفاده تغییر می‌‌کند.

نکات مهم دم کردن قهوه بلک آی

اگر طرز تهیه قهوه و اسپرسو را بلد باشید، آماده کردن یک فنجان نوشیدنی چشم سیاه‌کار سختی نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آنها را با نسبت‌های مناسب مخلوط کنید. در این بخش به چند نکته اشاره می‌کنید که فنجان قهوه شما را تا حد امکان خوشمزه‌تر می‌کند.

آیا می‌توان از روش‌‌های دیگری برای دم کردن قهوه استفاده کرد؟

البته که می‌توان از روش‌های دیگری برای دم کردن قهوه استفاده کرد؛ اما وجود اسپرسوساز برای آنکه این قهوه طعم واقعی خود را داشته باشد، ضروری است. اگر دستگاه اسپرسوساز در خانه ندارید، می‌توانید از یک موکا پات ساده یا اسپرسوسازهای قابل‌حمل استفاده کنید.

آیا می‌توان نسبت قهوه به اسپرسو را تغییر داد؟

در دستور اصلی این قهوه نسبت قهوه دم کرده به اسپرسو معادل 240 میلی‌لیتر به 60 میلی‌لیتر است؛ اما اگر ترجیح می‌دهید طعم اسپرسو قهوه قوی‌تر باشد، می‌توانید به‌دلخواه مقدار قهوه دم شده را کم کنید و درعین‌حال میزان اسپرسو را ثابت نگه دارید؛ مثلاً 180 میلی‌لیتر یا 120 میلی‌لیتر قهوه را با 2 شات اسپرسو امتحان کنید و ببینید نتیجه چقدر به مزاج شما نزدیک‌تر است!

چه چیزهایی می‌توانیم به قهوه بلک آی اضافه کنیم؟

قهوه بلک آی معمولاً همان‌طور که هست سرو می‌شود تا تأکید آن فقط و فقط روی طعم قوی قهوه و اسپرسو باقی بماند؛ اما اگر طرفدار تنوع هستید و دوست دارید طعم‌های جدید را امتحان کنید، می‌توانید چیزهای متفاوتی مثل شیر، خامه، شکر، عسل یا حتی ادویه‌هایی مثل دارچین و جوز هندی به مواد اولیه این نوشیدنی اضافه کنید و طعم جدیدی خلق کنید.

تفاوت طعم قهوه‌های بلک آی، رد آی و گرین آی

تفاوت طعم قهوه‌های بلک آی، رد آی و گرین آی

وقتی برای اولین بار یک فنجان قهوه «آی» نوش جان می‌کنید، اولین طعمی که در دهان خود احساس می‌کنید احتمالاً تند، گلی، اسیدی و تلخ است. البته می‌بینید آن‌قدرها که فکر می‌کردید هم تند و تلخ نیست. شیرینی قهوه دریپ کافی به تعادل اسیدیته و تلخی این قهوه کمک می‌کند. درمجموع قهوه نهایی طعم و رایحه فوق‌العاده خوبی خواهد داشت.

طعم قهوه‌های آی بلک، رد آی و گرین آی بتا حد زیادی با یکدیگر متفاوت است. قهوه‌خورهای حرفه‌ای می‌گویند مزه این قهوه به عوامل زیادی بستگی دارد، از کیفیت و برشته شدن دانه‌های قهوه گرفته تا دمای آب داغ و مقداری که استفاده می‌شود. با فرض ثابت بودن تمام این عوامل در انواع قهوه‌های آی، برای بررسی طعمشان می‌توانیم آنها را بر اساس تعداد شات‌های اسپرسو که به قهوه اضافه می‌شود، متمایز کنیم. هرچه شات‌های اسپرسو بیشتری به قهوه اضافه کنید، طعم آن تندتر می‌شود؛ یعنی قهوه بلک آی نسبت به قهوه رد آی طعم ملایم‌تری دارد و رد آی نسبت به گرین آی ملایم‌تر است.

جمع بندی

قهوه بلک آی یک نوشیدنی فوق‌العاده مناسب برای افراد پرکاری است که در طول روز کمتر می‌خوابند و بیشتر کار می‌کنند. در این مقاله با تمام جزئیات این قهوه آشنا شدیم و می‌دانیم این نوشیدنی از ترکیب دو شات اسپرسو و یک فنجان قهوه دم کرده تهیه می‌شود، طعم تلخی دارد و سطح کافئین آن بالا است. پس اگر مدت‌ها است به دنبال ایده جدیدی برای تنوع دادن به قهوه همیشگی خود می‌گردید، همین حالا دست‌به‌کار شوید و با دستورالعمل این مقاله یک فنجان بلک آی ساده و خوشمزه آماده کنید و نتیجه را با ما در میان بگذارید. این نوشیدنی می‌تواند جایگزین خوبی برای قهوه صبحانه باشد. فقط با توجه به کافئین بالای آن، باید مراقب باشید روزانه بیشتر از حجم مشخصی نوش جان نکنید.

منبع: yourdreamcoffee

5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

 • قهوه بلک آی چقدر کافئین دارد؟

  قهوه بلک آی که ترکیبی از یک فنجان قهوه دم کرده حدوداً 240 میلی‌لیتری و دو شات اسپرسو باشد، چیزی حدود 221 میلی‌گرم کافئین دارد.

 • قهوه بلک آی را شیرین بخوریم یا تلخ؟

  این قهوه معمولاً به‌صورت تلخ سرو می‌شود، اما شما می‌توانید به‌دلخواه خود مقداری افزودنی شیرین به آن اضافه کنید.

 • قهوه بلک آی چه فرقی با رد آی و گرین آی دارد؟

  تفاوت این سه قهوه در تعداد شات اسپرسو آنها است. رد آی یک شات اسپرسو، بلک آی دو شات و گرین آی سه شات اسپرسو دارد.

 • یک فنجان قهوه بلک آی چقدر کالری دارد؟

  اگر هیچ‌گونه افزودنی به فنجان قهوه بلک آی اضافه نکنید، کالری آن تقریباً صفر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *